Apollon Tapınağı

Apollon , mitolojide müziğin, sanatın, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısıdır. Ayrıca kehanet yapan, bilici tanrıdır.Aynı zamanda   Apollon kahinlik yeteneğini diğer insanlarada transfer edebilir . Zeus ve Leto’nun oğlu, Artemis’in ikiz kardeşidir. Ayrıca adı değişmeden, Roma mitolojisine geçen tek tanrıdır   Apollon .

Altın bir lir çalar  ve Müzler korosunun başıdır. Gümüş yayla oku en uzağa o atabilir; okların tanrısıdır. Tıbbı insanlara o öğretmiştir;   Apollon hekimliğin tanrısıdır. Asla yalan söylemez; ışığın ve gerçeğin tanrısıdır. Kutsal ağacı defne, kutsal hayvanları ise yunus, atmaca, kuğu ve kargadır.  Aynı güneş ışınları gibi Apollon’un okları da hem hasta edici hem de iyileştiricidir.

Orfe öğretisinde sezgi, ilham ve vicdanın sembolü olan Apollon’dan Yunan mitolojisinde sık sık “Lykya’lı olarak söz edilir. (Likyalı sıfatının kökeni Luvi dilinde ışık anlamına gelen, kurt anlamındaki “lyk” sözcüğüdür ki, sözcük Latincede lux biçimine dönüşmüştür. Apollon adının aslı, bir iddiaya göre, Etrüsk dilinde bir ilahı belirtmek üzere kullanılan Aplu, Apulu ya da Aplum adıdır. mitolojisinde Apollon’un yaptığı sayısız işlerden bazıları şunlardır:
Kutsal ağacının defne olmasının nedeni, nehir perisinin kızı Daphne’dir. Apollon Daphne adlı periye hayrandır. Fakat Daphne, bakire kalmaya yemin etmiştir. Bunun üzerine Apollon Daphne nin peşine düşer. Peşine düşen Apollon’dan kaçabilmek için Artemis’ten kendisini saklamasını ister ve orada bir defne ağacına dönüştürülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>